Co to są pergole

Co to są pergole

W architekturze przyjęto najczęściej definiować pergole, jako konstrukcję składającą się z podpór - słupów oraz zadaszenia w postaci belek lub kratownicy wykona

PERGOLE KLASYCZNE

W architekturze przyjęto najczęściej definiować pergole, jako konstrukcję składającą się z podpór - słupów oraz zadaszenia w postaci belek lub kratownicy wykonanej z drewna, stali, aluminium lub betonu która bardzo często wykorzystywana jest jako podpora dla roślin.

PERGOLE NOWOCZESNE

Branża osłonowa a zwłaszcza producenci markiz tarasowych już kilkanaście lat temu używali pojęcia pergola w odniesieniu do zadaszeń tekstylnych w których ramiona przegubowe zastąpiono podporami i słupami. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się kolejne rozwiązania takie jak np. pergole z obrotowymi aluminiowymi piórami oraz pergole szklane zintegrowane z przeciwsłoneczną osłoną tekstylną. W naszej opinii termin ,,nowoczesne pergole” możemy zatem użyć w odniesieniu do tych rozwiązań które pozwalają dynamicznie wpływać na ,,klimat w obszarze tarasu”, a zatem regulować ilość światła oraz chronić pergolę przed opadami atmosferycznymi.

Przeznaczenie i korzyści

Marzeniem chyba każdego posiadacza domku jednorodzinnego jest wykreowanie w przestrzeni tarasu przytulnej strefy wypoczynku, azylu dla domowników gdzie w cieniu nowoczesnej osłony tarasowej rozmieścimy wygodny komplet wypoczynkowy a następnie miło spędzimy czas w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Miejsce to zapewni nam nie tylko komfort termiczny, osłoni nas również przed deszczem a dzięki osłonom bocznym, przed wiatrem oraz niechcianymi spojrzeniami.
Nowoczesna Bioklimatik pergola tarasowa stanie się w ten sposób funkcjonalną częścią salonu na świeżym powietrzu.

Rodzaje pergoli

Zasadniczym kryterium podziału pergoli tarasowych jest materiał z którego wykonany jest "dach" pergoli.

Można zatem mówić o bioclimatic pergolach:

1) TEKSTYLNYCH (wykonanych z tkaniny), które można podzielić na trzy podgrupy

a) rolowane (nawijane na rurę)

b) rzymskie (zsuwane – układające się po rozłożeniu w formę rolety rzymskiej)

c) segmentowe (zsuwane - tworzące po rozłożeniu płaski dach)

2) LAMELOWYCH czyli aluminiowych

3) SZKLANYCH (najczęściej uzupełnionych specjalną markizą)

Sposoby montażu

Wszystkie dostępne w naszej ofercie pergole mogą być instalowane jako wolnostojące (czasami określane jako ogrodowe) lub jako instalowane do budynku (tarasowe), wyjątek stanowią pergole szklane które nie mogą być instalowane jako wolnostojące. Warto również podkreślić, że niektóre rozwiązania dostępne w naszej branży znajdują zastosowanie jako zadaszenia istniejących konstrukcji; drewnianych, stalowych, aluminiowych lub żelbetowych.
Warto podkreślić, że podpory pergoli najczęściej instaluje się do wcześniej przygotowanych fundamentów lub do płyty żelbetowej a w wypadku niewielkich lekkich rozwiązań do legarów na których spoczywają deski tarasowe.

Gdzie montujemy pergole

Obszarem działania firmy Wiolla jest przede wszystkim teren południowej Polski a zwłaszcza Województwo Śląskie oraz Małopolskie. Do miast w których wykonaliśmy najwięcej realizacji należą Kraków, Rybnik, Katowice, Gliwice, Żory, Mikołów, Jastrzębie Zdrój oraz Wodzisław Śląski.